VÝSTAVA: Jaroslav Róna

Ačkoliv je Slushmag spíše o hudbě, než o věcech dalších, čas od času je dobré rozčeřit hladiny zvuku nějakou jinou událostí, která zaujme a možná i nadchne.

Takže, v domě U kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze má výstavu Jaroslav Róna. Někdo si možná v tuhle chvíli trochu nechápavě drbe čelo a říká: „Huh? Co je to za týpka?“ Dovolte nám tedy stručně představit ho.

Jaroslav Róna je předním českým malířem (původně a stále) a sochařem (od cca 90. let a stále). Zakládal v 80. letech skupinu Tvrdohlaví (http://www.tvrdohlavi.cz/), jejíž členové byli mimo něj např. Václav Marhoul, režisér Mazaného Filipa a Tobruku; Čestmír Suška, sochař, který měl v roce 2015 výstavu svých objektů a soch s názvem restart v plzeňském Depu; František Skála, další z významných českých umělců, který má až do 3.9.2017 výstavu ve Valdštejnské jízdárně pod Pražským hradem; a celá řada dalších.

Jaroslav Róna má svůj specifický styl, jenž místy může u kreseb nebo obrazů působit až trochu komiksově či jako ilustrace do knih, u soch vytváří nerealistické motivy zvířat, lidí i démonů často značně fantaskních. Známý mezi širší veřejností je určitě pro své atypické bronzové sochy (socha Franze Kafky v Praze, socha Jošta v Brně a mnoho dalších) a částečně i pro určitou kontroverzi, jež vyvolávají.

Celkově Róna zaujímá širokým záběrem zajímavých témat, mezi které patří válka, biblické příběhy, atypicky zachycené krajiny a věci, surrealistické motivy apod., z nichž mnohé působí značně temně, místy až depresivně. Na rozdíl od mnoha jiných současných umělců, lze u Róny s nadšením kvitovat nápadité a řemeslně dobře odvedené zpracování jeho tvorby stejně tak, jako její významové pozadí a promyšlenost. Avšak, jak sám Róna v audiovizuální části týkající se vzniku jeho děl, tvůrčího procesu a práce s materiálem uvádí, jeho díla často obsahují překvapivý prvek, jehož přítomnost v díle nemá racionální odůvodnění, protože tak bez toho by často umělecké dílo samo nebylo víc než řemeslný kousek.

Výstava trvá do 29.10.2017 a určitě stojí za vidění. Tak běžte a neostýchejte se.

 

DSC6719-web,medium_large.2x.1436969716

Zdroj: http://www.jaroslav-rona.cz/dila/obrazy/content/new-2/lightbox/

nietsche2013s-1358691605,medium_large.2x.1431336369

Zdroj: http://www.jaroslav-rona.cz/dila/obrazy/content/nietzsche-v-horach/lightbox/